Ако преминете, опитайте се да го вземете, за да го анализира вашият лекар

Ако преминете, опитайте се да го вземете, за да го анализира вашият лекар

Те рядко причиняват усложнения.

  • Мозъчните аневризми възникват, когато стената на артерията отслабне, изпъкне и може да доведе до кръвоизлив. Въпреки че те са клинично значими само при малка част от пациентите с DPKD, те все пак са от голямо клинично значение. Наличието на хипертония и фамилна анамнеза за мозъчни аневризми са рискови фактори.
  • Лечение с DPKD

    Няма лечение за DPKD освен бъбречна трансплантация, ако е оправдано. DPKD може да изисква лекарства за овладяване на симптоми като болка, главоболие, хипертония и инфекции на пикочните пътища. Ако се установи мозъчна аневризма, трябва да се потърси консултация с неврохирург.

    Изследвана е ефективността на редица лекарства върху прогресията на DPKD. Един, който привлича значително внимание, е толваптанът . Група от скорошни клинични проучвания показва, че толваптан може да забави както растежа на бъбречните кисти, така и скоростта на прогресия до бъбречна недостатъчност. Изглежда, че лекарството забавя намаляването на бъбречната функция при DPKD наред с други бъбречни заболявания.

    Всеки, който е имал камъни в бъбреците, знае, че камъкът и вие имате една и съща цел: да го извадите от тялото. Въпреки че това може да е вярно, тези, които са преминали през бъбречен камък, могат да твърдят, че са страдали повече от камъка. Разбирането как и защо се появяват камъни в бъбреците е важно, както и да знаете какви симптоми може да изпитате от тези нежелани посетители.

    Вредни ли са камъните в бъбреците?

    Камъните в бъбреците могат да бъдат вредни. Те са чести, срещат се както при мъже, така и при жени. След преминаване на камък в бъбреците повече от 10% от възрастните и до 50% от децата развиват допълнителни камъни в рамките на 5 до 7 години. Камъните в бъбреците могат да причинят значителна болка и инфекции и могат да увредят бъбреците и пикочните пътища. Те могат да причинят дългосрочни проблеми. Те също могат да се дължат на други по-рядко срещани, но понякога сериозни заболявания.

    Веднъж образуван, камъкът обикновено се движи надолу по пикочните пътища в уретера и пикочния мехур. Обикновено малките камъни могат да излязат от тялото с урината, без да причиняват много проблеми. Но камъните, които тялото не може да отдели, могат да причинят силна болка и често натрупване на урина в бъбрека, уретера или пикочния мехур. В този случай няколко хирургични процедури могат безопасно да отстранят камъка.

    Признаци и симптоми на камъни в бъбреците

    • Кръв в урината: видимата кръв в урината ви предполага наличието на камък в бъбреците. Може да има червено, розово или кафяво обезцветяване. Понякога кръвта се открива само под микроскоп или чрез обикновен офис тест. Имайте предвид, че има други потенциално сериозни заболявания на бъбреците и пикочния мехур, които причиняват кръв в урината. Ако има съмнение, често е необходима по-задълбочена оценка.
    • Болка: Болката, свързана с камъни в бъбреците, често е силна, може да се появява и да си отива и да варира по интензитет. Може да е пулсиращо усещане. По-често обаче започва рязко и е остър и спазмен. Когато камъкът в бъбрека е в горната част на пикочната система, болката е от едната страна, към гърба и под ребрата. Докато се движи през долната част на уретера и в пикочния мехур, болката може да се премести в долната част на корема и слабините. Болката изчезва доста бързо, когато камъкът излезе от тялото. Въпреки това, болката също може да изчезне, когато камъкът премине в пикочния мехур. Важно е да сте сигурни, че това не е така, като същевременно определите дали има други камъни.
    • Мътна или миришеща урина: Тези признаци често сигнализират за наличие на инфекция. Инфекциите на пикочния мехур са често срещани, особено при жените, но наличието на камък увеличава риска, особено ако камъкът причинява възпаление, непълен дренаж на урината или лош поток на урина. Въпреки че често са локализирани в пикочния мехур, инфекциите могат лесно да се разпространят в бъбреците. Други симптоми, които често се появяват при този вид инфекция, включват треска, гадене, повръщане и усещане за парене по време на уриниране. Медицинският термин за бактериална инфекция на бъбреците е пиелонефрит. Това е проблем, който често изисква по-интензивна антибиотична терапия и дори хоспитализация.

    Кога да посетите лекар

    Въпреки че многобройни симптоми често се появяват при камък в бъбрека, разумно е да посетите незабавно Вашия лекар, ако развиете:

    • Непрестанна болка от едната страна под ребрата или в таза.
    • Кръв в урината.
    • Треска или втрисане, особено със симптоми на инфекция на пикочните пътища.
    • Повръщане на големи количества, особено ако не се компенсира с прием на достатъчно течности.
    • Намалено уриниране.

    Симптомите на камъни в бъбреците също могат да имитират други заболявания, като камък в дясната страна и остър апендицит.

    Защо и как се образуват камъни в бъбреците?

    Бъбречните камъни се развиват, когато има повече кристалообразуващи минерали и други вещества, които могат да останат разтворени в урината. Тъй като тези минерали, главно калций, оксалат и пикочна киселина, обикновено се намират в урината, редица други фактори определят дали изобщо да се образуват кристали. Те включват структурни аномалии на пикочната система, насърчаващи лош дренаж на урината, наследствени или придобити аномалии на метаболитния баланс на кръвта или урината и няколко аспекта на общото здраве и начина на живот.

    Камъните не се образуват за една нощ. За дълъг период от време, когато уринарният дренаж е лош или урината е много концентрирана, кристалообразуващите вещества се освобождават и започват да се образуват и да нарастват по размер. Образуването на камъни в бъбреците се причинява от състояния в урината, които благоприятстват образуването на кристали.

    Изложен ли съм на риск от развитие на камъни в бъбреците?

    Няколко фактора са свързани с по-голямата вероятност от камъни в бъбреците. Сред тях са:

    • Наследствен риск: Ако член на семейството е имал камък в бъбреците, е по-вероятно вие да го образувате. В този случай има по-голяма вероятност вашият камък да има същия състав като вашия роднина.
    • Диета: При някои заболявания с камъни в бъбреците диетичните промени могат да намалят количеството кристалообразуващи минерали, екскретирани в урината, или да направят урината по-устойчива на образуване на кристали. Тези промени зависят от вида на камъка, който имате и обясняват важността на улавянето на отделен бъбречен камък и занасянето му на Вашия лекар за допълнителен анализ.
    • Телесно тегло: Изследванията показват, че хората със затлъстяване са изложени на по-голям риск от бъбречно-каменна болест.
    • Метаболитни причини: Химичният състав на урината е сложен и важен. При някои условия количеството кристалообразуващи минерали и други вещества може да бъде прекомерно. Както алкалната, така и киселата урина също могат да благоприятстват растежа на кристали и камъни, в зависимост от вашия тип камък. Някои състояния повишават количеството на пикочна киселина или калций в кръвта ви, като подагра, излишък или намалени количества на определени хормони, наследствени заболявания и някои лекарства. Обсъдете рисковите фактори с Вашия лекар. Много заболявания са свързани с рисковете от образуване на камъни.
    • Обем на урината: Един от факторите, допринасящи за риска от камъни в бъбреците, е ясен: Количеството произведена урина . Недостатъчното пиене, повръщането, треската, прекомерното изпотяване и горещ или сух климат могат да доведат до дехидратация и намаляване на количеството произведена урина.
    • Други фактори: Те могат да включват бъбречни заболявания, лекарства, хормонални смущения и метаболитни заболявания, които могат да увеличат риска от развитие на камъни в бъбреците.

    Резюме

    • Повечето камъни в бъбреците се развиват, когато количеството на определени минерали в урината е по-голямо от това, което може да остане разтворено. Това води до развитието на минерални кристали, които започват процеса на образуване на камъни.
    • Основните признаци и симптоми на камъни в бъбреците включват силна болка в хълбоците, която може да нараства и намалява, и кръв в урината. Други признаци и симптоми, като треска, втрисане и мътна, миришеща урина предполагат бъбречна инфекция със или без камък в бъбрека. Някои видове бъбречни заболявания също могат да повишат шансовете за образуване на камъни в бъбреците.
    • Има ефективни подходи за отделяне на повечето камъни в бъбреците, въпреки че много от тях зависят от вида на камъните, които имате. Ако преминете, опитайте се да го вземете, за да го анализира вашият лекар.
    • Недостатъчно признат, но ефективен подход за предотвратяване или намаляване на риска от почти всички видове камъни в бъбреците е да се пият много течности. Началната цел е поне 2 ½ до 3 литра течност дневно.
    • Ако отделите камък в бъбреците, говорете с Вашия лекар за промени в начина на живот, които могат да намалят риска от друг .

    Изследването на урината е може би най-старият вид диагностичен тест при хора, датиращ най-малко от 6000 години.

    Ключови изводи:

    • Важно е да следвате указанията за вземане на проби от урина; неточни резултати от теста могат да бъдат резултат от неправилно събрана урина.
    • Пръчката за измерване на урината е скринингов тест за откриване на широк спектър от заболявания. Промените в цвета на малките „подложки“ върху пластмасова лента идентифицират аномалии.
    • Когато се подозира инфекция на пикочните пътища, културата може да потвърди бактериална причина, да идентифицира вида на бактериите и да посочи антибиотиците, които вероятно ще бъдат ефективни.
    • Когато се подозира бъбречно заболяване, събирането на 24-часова урина може да показва аномалии на бъбречната функция.

    Днес изследванията на урината са сред най-ценните видове лабораторни изследвания в общото здравеопазване. Въпреки че видовете лабораторни изследвания на урината значително се разшириха, наличието на основни диагностични изследвания на урината е почти универсално и лесно се извършва или се получава чрез медицински клиники и кабинети.

    Видове събиране на урина за изследване

    Използват се два основни метода за събиране на урина за изследване: проба от единична празнота (уриниране) и събиране на цялата урина, направена през определен интервал от време. Признайте обаче, че грешките при вземането на проби от урина са често срещани и могат значително да повлияят на резултатите.

    Урина от една празнина. Това най-често се използва за извършване на рутинен анализ на урината или за изследване за инфекция. Лесно е да получите подходяща проба:

    • Започнете с нежно почистване на зоната около уретрата с недразнеща кърпа.
    • Не отваряйте контейнера за проби, докато не сте готови за употреба и избягвайте да докосвате или замърсявате вътрешността на контейнера.
    • Преди да вземете пробата, започнете с уриниране в тоалетната.За повече информация посетете chocolate slim official top .

    Contents