Čo môžete očakávať bezprostredne po hysterektómii

Čo môžete očakávať bezprostredne po hysterektómii

Bunky boli odvodené z banky placenty a vstreknuté priamo do Finleyho srdca, aby potenciálne opravili poškodené krvné cievy. Kmeňové bunky (alogénne bunky) použité pri zákroku boli pestované vedcami z Royal Free Hospital v Londýne. Prof. Caputo je optimistický, že tento prelom pomôže deťom narodeným s CCD, aby už nevyžadovali scenáre s viacerými operáciami.

Podľa Centra pre kontrolu chorôb (CDC) sú vrodené srdcové chyby najbežnejším typom vrodených chýb v Spojených štátoch, ktoré postihujú približne 40 000 pôrodov ročne.

Čo sú to kmeňové bunky?

Kmeňové bunky sú bunky so schopnosťou transformovať sa na rôzne typy buniek v tele, vrátane krvi, mozgu, kostí a všetkých zostávajúcich telesných orgánov – slúžiace ako opravný systém. Dve najbežnejšie formy kmeňových buniek zahŕňajú embryonálne a dospelé kmeňové bunky.

Lekári veria, že kmeňové bunky môžu pomôcť viesť k prelomovej liečbe vrodených chýb a rakoviny. V dokonalom svete by sa kmeňové bunky mohli použiť na vytvorenie nových buniek a tkanív pre vážne choroby, ako je Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, poranenie miechy, srdcové choroby, cukrovka a artritída.

CDC uvádza potenciálne vedľajšie účinky pri použití kmeňových buniek na neoverené liečby:

  • Zlyhanie buniek pracovať podľa očakávania.
  • Rast nádorov.
  • Infekcie.
  • Možnosť kontaminácie produktu.
  • Schopnosť buniek pohybovať sa z miest umiestnenia a množiť sa alebo meniť na nevhodné typy buniek.
  • Reakcia v mieste vpichu.

Kmeňové bunky pochádzajúce z placenty

Placenta sa počas tehotenstva vyvíja vo vnútri maternice a poskytuje životne dôležité živiny a kyslík dieťaťu v maternici. Obsahuje vysoké množstvo hematopoetických kmeňových buniek (HSC), z ktorých vznikajú všetky typy krviniek, a mezenchymálnych kmeňových buniek (MSC), ktoré môžu zmeniť typ bunky.

Vo väčšine prípadov sa placenta po pôrode vyhodí ako medicínsky odpad, vďaka čomu je dostupná vo veľkých kvalitách, čo vedie k jej kandidatúre na výskum kmeňových buniek. V súčasnosti sú jediné produkty kmeňových buniek schválené FDA vyrobené z krvotvorných kmeňových buniek, ako sú tie, ktoré sa používajú vo Veľkej Británii.

Terapie schválené v USA

Americký úrad pre potraviny a liečivá (FDA) varuje pred doteraz neschválenými terapiami kmeňovými bunkami, zoznam schválených produktov je dostupný tu . Niektoré inzerované liečby môžu byť falošné, preto je dôležité vedieť, či je postup schválený. Pacienti, ktorí hľadajú lieky na určité choroby, môžu byť zlákaní tvrdeniami. Produkty z kmeňových buniek sa používajú len na liečbu niektorých druhov rakoviny spolu s rôznymi poruchami krvi a imunity.

V roku 2019 FDA zaslala viacero upozornení rôznym výrobcom liečby kmeňovými bunkami za to, že pacientom ponúkajú neschválené produkty z kmeňových buniek. Jedna zo spoločností, Liveyon Labs, používala produkty získané z ľudskej pupočníkovej krvi pre pacientov, ktorí nie sú v spojení s darcami – nie je to metóda schválená FDA. Tieto postupy, ktoré sa niekedy nazývajú transplantácia MUD (zodpovedajúceho nepríbuzného darcu), zahŕňajú väčšie riziko v porovnaní s príbuzným, ktorý sa hodí.

Kalifornská štúdia z marca 2021 zistila takmer https://weicode-official.top/sk/ 1 500 amerických firiem prevádzkujúcich kliniky propagujúce liečbu kmeňovými bunkami pre rôzne liečby. Ide o 400 % nárast oproti roku 2016, k čomu dochádza napriek tomu, že FDA zakročila proti neschválenej liečbe kmeňovými bunkami.

Tri štáty s najväčším počtom týchto foriem kliník sú Kalifornia, Florida a Texas. Tieto kliniky propagujú svoje produkty z kmeňových buniek pre väčšinu ortopedických stavov a zranení súvisiacich so športom. Ďalšie tvrdenia zahŕňajú terapiu neurologických ochorení, imunologických stavov, respiračných stavov a mnohých ďalších. Ako už bolo spomenuté, neschválené liečby FDA môžu byť vážne škodlivé, nezabudnite si urobiť prieskum, aby ste zistili, či je postup kmeňových buniek, ktorý hľadáte, bezpečný.

Pri Lotosovom pôrode je pupočná šnúra po pôrode ponechaná pripojená k dieťaťu, kým nevyschne a prirodzene sa neoddelí. Jeho meno prišlo po Clair Lotus, ktorá videla, že šimpanzy neoddeľujú placentu od novorodenca. Predpokladá sa, že táto technika existovala historicky a jej popularita na TikTok rastie. Je to však prospešné? Aké sú nevýhody?

Kľúčové veci:

  • Pri lotosovom pôrode sú placenta a pupočná šnúra ponechané spojené s dieťaťom až do jeho prirodzeného oddelenia.
  • Táto technika nemá žiadne výhody, ktoré by dokázal vedecký výskum.
  • Podľa výskumov je lotosový pôrod spojený s vyšším rizikom infekcie.
  • Lekárska komunita uprednostňuje oneskorené upnutie šnúry.

Proces doručenia Lotusu

Neexistuje žiadny konkrétny spôsob, ako uchovať placentu, ktorý je medicínsky odporúčaný, preto to ľudia robia inak.

Placenta sa zvyčajne čistí po pôrode. Niektorí rodičia sa rozhodnú nechať placentu otvorenú na vzduchu, zatiaľ čo iní ju pripravujú so soľou, bylinkami alebo éterickými olejmi a uchovávajú ju v placentovom vrecku alebo v materiáli, ktorý absorbuje vlhkosť.

V závislosti od toho, ako je placenta mokrá, niektorí ľudia opakujú proces čistenia a solenia, aby znížili vlhkosť. Šnúrka s placentou sa nechá prirodzene oddeliť a zvyčajne to trvá približne 5-15 dní.

Výhody lotosového narodenia

Kvôli nedostatku vedeckého výskumu na túto tému neexistujú žiadne jasné medicínske výhody udržiavania placenty pripojenej k dieťaťu.

Niektoré matky vyjadrujú, že uprednostňujú lotosový pôrod, pretože chcú mať prirodzený pôrod a postnatálnu starostlivosť. Podľa ich názoru lotosový pôrod pomáha novorodencovi pripútať sa a pripútať sa k matke a stať sa súčasťou rodiny. Niektorí hovoria, že placenta patrí dojčaťu a nie je vedľajším produktom medicíny. Niektoré ženy zdôrazňujú spiritualitu praxe ako jej hlavnú výhodu.

Niektorí ľudia si myslia, že lotosové pôrody môžu zvýšiť množstvo krvi a výživy, ktorú placenta dáva dieťaťu. Keďže však placenta po pôrode nedostane krv od matky, nemôže ponúknuť žiadne výhody.

Priaznivci lotosového pôrodu si myslia, že to môže znížiť riziko poranenia šnúry. Napriek tomu je potrebné byť pri starostlivosti o novorodenca opatrný kvôli pripojenej šnúre a placente. Rodičia sa musia vyhýbať zbytočnému ťahaniu za šnúru pri prebaľovaní, kŕmení a presúvaní dieťaťa.

Nebezpečenstvá súvisiace s narodením lotosu

Neexistujú dostatočné vedecké dôkazy na podporu neodtrhnutia pupočnej šnúry ako bezpečnej techniky.

Metóda pôrodu Lotus nie je odporúčaná lekárskou komunitou, pretože zvyšuje riziko infekcie. Po pôrode placenta stráca prísun krvi, čo spôsobuje, že sa tkanivo začína zhoršovať. Placenta sa môže potenciálne nakaziť, čo by sa potom mohlo rozšíriť na dieťa.

Podľa výskumov môže byť lotosový pôrod spojený s omfalitídou (zápal pupka), infekciami močových ciest, endokarditídou (zápal vnútornej výstelky srdca), novorodeneckou hepatitídou (zápalom pečene) a dokonca aj sepsou. Na potvrdenie týchto asociácií je však potrebný ďalší výskum.

Lekárske odporúčania

Americká akadémia pôrodníkov a gynekológov a Svetová zdravotnícka organizácia odporúčajú oneskorené upnutie šnúry . Zahŕňa čakanie aspoň 30 až 60 sekúnd pred upnutím kábla .

Bolo dokázané, že oneskorenie upnutia šnúry má nasledujúce výhody:

  • Zvyšuje krvný obeh a hladiny hemoglobínu u dieťaťa.
  • Znížte pravdepodobnosť, že sa u predčasne narodených detí rozvinie anémia a bude potrebná transfúzia krvi.
  • Zlepšuje zásoby železa počas prvých mesiacov života.
  • Znižuje riziko nekrotizujúcej enterokolitídy a intraventrikulárneho krvácania u predčasne narodených detí.
  • Mierne zvyšuje riziko žltačky v dôsledku zvýšenej hladiny bilirubínu.

Výhody oneskoreného upnutia šnúry prevažujú nad nevýhodami. Oneskorené upnutie šnúry je kontraindikované len vtedy, ak je dieťa v núdzi a po pôrode vyžaduje núdzovú lekársku pomoc.

Lotosový pôrod nebol dôkladne preskúmaný, takže nie je známe, či je táto technika výhodná. Je možné, že všetky možné výhody placenty sa získajú použitím techniky oneskoreného zovretia šnúry a lotosový pôrod môže byť zbytočný. Majte na pamäti, že placenta môže vážiť až jednu libru a môže spôsobiť zbytočný tlak na pupočnú šnúru, pretože je manipulovaná, aby sa starala o dieťa. Okrem toho sú povrazy dlhé a z placenty nemôže putovať nič užitočné, keď krv prestane prúdiť z materského obehu.

Aby som to zhrnul, lotosový pôrod nemá žiadne medicínsky dokázané výhody pre dieťa a je spojený s vyššou pravdepodobnosťou infekcie. Oneskorené upnutie šnúry odporúča lekárska komunita. Opýtajte sa svojho lekára alebo pôrodnej asistentky na ich názory a skúsenosti s postupom, ak stále uvažujete o pôrode Lotus.

Ak váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti odporúča hysterektómiu, pravdepodobne máte otázky týkajúce sa postupu, jeho rizík a výhod a ako sa pripraviť. Čo však očakávať po hysterektómii? Existuje mnoho typov hysterektómií a chirurg na vykonanie tohto postupu použije jednu z niekoľkých techník. Nižšie uvádzame tipy na uľahčenie procesu obnovy a čomu sa vyhnúť po hysterektómii.

Kľúčové veci:

  • Doba zotavenia po hysterektómii sa líši v závislosti od typu operácie, vášho veku a celkového zdravia.
  • Hysterektómia môže mať významný fyzický a emocionálny vplyv. Nezabudnite sa porozprávať so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o akýchkoľvek obavách, ktoré máte.
  • Zatiaľ čo sa zotavujete, očakávajte, že budete čo najviac udržiavať rovnováhu medzi odpočinkom a aktivitou. Naplánujte si časté prestávky, vďaka ktorým si telo oddýchne, jedzte dobre vyvážené jedlá a požiadajte o pomoc rodinu a priateľov.

Počas hysterektómie chirurg odstráni vašu maternicu, niekedy nazývanú maternicu. Maternica je miesto, kde dieťa rastie, keď ste tehotná. Niekedy sú odstránené aj štruktúry pripojené k vašej maternici – ako sú vaše vajíčkovody, vaječníky a krčka maternice.

Hysterektómiu možno vykonať jedným z niekoľkých spôsobov.

Čo môžete očakávať bezprostredne po hysterektómii

V závislosti od typu hysterektómie môžete zostať v nemocnici 1 alebo 2 dni po operácii.

Contents